ЯКІ ПЛАНУЮЧІ БОМБИ ВИКОРИСТОВУЄ УКРАЇНА

ЯКІ ПЛАНУЮЧІ БОМБИ ВИКОРИСТОВУЄ УКРАЇНА

У 2023 році українські літаки завдяки допомозі від США отримали можливість застосовувати плануючі бомби.


Що таке планучі бомби

Плануючі (баражуючі) бомби — це фактично звичайні авіаційні бомби, які за допомогою спеціальних крил, системи наведення та у деяких випадках окремих двигунів перетворюються у кореговані боєприпаси.
Головна небезпека плануючих бомб полягає у тому, що вони дозволяють літакам наносити удари по цілям з великої відстані — до кількох десятків кілометрів, не заходячи у зону дії систем ППО малої та середньої дальності.


Які плануючі бомби має на озброєнні Україна

На озброєнні української авіації відсутні плануючі бомби власного виробництва. Заповнити цю прогалину допомогли союзники.
21 грудня 2022 року Пентагон оголосив, що у рамках нового пакету військової допомоги Україна отримає «високоточні авіаційні боєприпаси». ЗМІ тоді написали, що йдеться про комплекти JDAM, які перетворюють звичайні вільнопадаючі авіабомби на всепогодні кориговані боєприпаси. Зокрема, за даними Bloomberg, США мали передати спеціальну версію JDAM-ER з більшою дальністю.
Також ЗСУ мають отримати ще один вид плануючих боєприпасів — GLSDB, про замовлення яких для України США повідомили 3 лютого 2023 -го. Це гібрид баражуючої бомби з ракетним двигуном, які запускаються з наземних пускових установок.


JDAM: дальність, ціна, бойове застосування

JDAM (Joint Direct Attack Munition) являє собою комплект з крил, що кріпляться у середній частині бомби, і хвостового блоку з оперенням та навігаційним обладнанням. Наведення здійснюється за допомогою інтегрованої інерціальної системи разом з GPS-приймачем.
Координати цілі можуть завантажуватися заздалегідь, змінюватися екіпажем вручну перед пуском або автоматично вводитися бортовими датчиками літака. У своєму найбільш точному режимі JDAM може вражати цілі на відстані до 28 км з круговим відхиленням у 5 м.
Запускати бомби з JDAM можна як з малих, так і великих висот. При цьому чим вища висота пуску і швидкість літака, тим далі пролетить боєприпас. Цей принцип діє для усі видів плануючих бомб.
Ціна комплекту становить близько близько $25 тиc. за одиницю (без вартості самої бомби)

Розробкою та виробництвом JDAM займається американська компанія Boeing. Перші комплекти були поставлені у 1997 році, а вже у 1999 році вони пройшли «бойове хрещення». Під час операції НАТО у Югославії американські бомбардувальники B-2 Spirit скинули понад 650 бомб типу JDAM на об'єкти в Сербії. Тоді було уражено 78 % намічених цілей, при цьому показник надійності склав 96 %.

Наразі JDAM мають на озброєнні 26 країн, а кількість виготовлених екземплярів рахується десятками тисяч. Ще 20 серпня 2013 року Boeing відзначила випуск 250-тисячного комплекту.
У 2000-х роках компанія спільно з австралійським ВПК розробила версію JDAM зі збільшеним радіусом дії — JDAM-ER. Оснащені цими комплектами бомби у разі запуску з висоти у 12 км здатні вражати цілі на відстані у 72 км. За даними ЗМІ, саме цю модифікацію отримала Україну.

Точна конфігурація JDAM-ER, переданих ЗСУ, а також їх кількість невідома. Також не ясно, які літаки використовують українські сили для доставки цієї зброї.

Водночас речник Повітряних сил Юрій Ігнат казав, що українські пілоти вже ефективно застосовують бомби з JDAM.

«Це бомби західного зразка, якими наша авіація завдає успішних ударів по важливих цілях. Ці бомби трохи меншої потужності, але надзвичайно високоточні. Хотілось би мати таких бомб побільше для успіхів на фронті», — відзначив Ігнат.


GLSDB: технічні характеристики, ціна, терміни поставки

GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb) — це поєднання керованої авіаційної бомби малого діаметра GBU-39 (SDB) з двигуном від некерованої ракети M26. Така комбінація дозволяє запускати снаряди з наземних пускових установок — спеціально оснащених РСЗВ типу HIMARS та МLRS.
За задумом розробників, реактивний снаряд виводить бомбу на висоту і далі вона продовжує політ за допомогою спеціальних крил. Заявлена дальність стрільби становить 150 км.

Для наведення GLSDB використовує інерціальну навігаційну систему та глобальну систему позиціонування (GPS), що дозволяє точно уражати цілі.
Пентагон офіційно оголосив про плани передати ці снаряди ще 3 лютого, проте коли Україна їх отримує, не відомо. На відміну від JDAM, GLSDB мають постачатися не безпосередньо зі складів американської армії, а замовлятися у виробника за програмою «Ініціатива сприяння обороноздатності України» (Ukraine Security Assistance Initiative — USAI). Тобто спочатку їх ще треба виготовити.
Справа у тому, що GLSDB — це новітня розробка американської Boeing та шведської SAAB, випробування якої завершилися лише у 2019 році. Американська армія ці боєприпаси поки не закупала, тож «бойове хрещення» ці боєприпаси пройдуть саме в Україні.
За даними ЗМІ, перші екземпляри мають бути поставлені орієнтовно восени 2023 року.

1675926393 547